понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą również za dekoracje. W większości wypadków takie sztacheta z plastyku sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza oraz relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, jednakże potrzebują tez sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastykowe z Milicza zdołają być bardzo cienkie, lecz wypada je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe z Libiąża stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий